خانه / در حوزه ادبیات فارسی / چاپ مقاله‌ای از محمد حسن ارجمندی در ششمين همايش ملي پژوهش هاي نوين در حوزه زبان و ادبيات ايران

چاپ مقاله‌ای از محمد حسن ارجمندی در ششمين همايش ملي پژوهش هاي نوين در حوزه زبان و ادبيات ايران

ششمین همایش ملی پژوهش های نوین در حوزه زبان و ادبیات ایران را انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران و مرکز توانمند سازی مهارتهای فرهنگی و اجتماعی در جامعه در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۹۹ با حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار کرد که مقالة «تاملي بر تاثير همگوني عناصر شعر بر گيرايي و رسايي شعر» نوشتة محمد حسن ارجمندی در این همایش ملی پذیرفته، چاپ و در پایگاه استنادی کنفرانس‌های کشور (www.CIVILICA.com) درج و نمایه سازی شد. 

در چکیده این مقاله چنین آمده است:

تناسب و هماهنگی بین اجزاء، رمز دوام و بقای هر ساختار منظم و از جمله شعر فارسی است. از این منظر، رعایت یکپارچگی میان عناصر شعر در زمان سرایش آن، ضرورتی است که به خلق شعر خوب و سنجیده(استاندارد) می‌انجامد. شعری که هم از مفهوم و منطق یکدست و درستی برخوردار است، هم اجزاء آن در جای مناسب و درستی قرار گرفته‌اند. عنصری که در این پژوهش از آن با عنوان«همگونی» یاد شده و ناظر بر یکپارچگی عناصر تشکیل دهندة شعر است. برای توضیح و تبیین نقش همگونی عناصر شعر، گام به گام با سرایش و شکل‌گیری یک غزل همراه می‌شویم تا با این مثال، نقش و تاثیر زیرشاخه‌های همگونی بر انسجام و گیرایی شعر روشن‌تر شود و به این پرسش پاسخ دهیم که «آیا همگونی عناصر شعر نقش موثری بر گیرایی و رسایی شعر دارد؟» گفتنی است در این پژوهش، هشت زیرشاخه برای همگونی عناصر شعر پیشنهاد شده است که عبارتند از: همگونی موسیقایی، همگونی موضوعی، همگونی ضمیری، همگونی منطقی، همگونی واژگانی، همگونی زمانی، همگونی سبکی و همگونی روایی که هریک با نمونه‌هایی از کاربرد صحیح و ناصحیح آن توضیح داده شده است. در پایان تاثیر رعایت همگونی عناصر شعر بر گیرایی و رسایی شعر را می‌توان مثبت قلمداد کرد.

لینک ثابت مقاله در سایت سیویلیکا

برای دانلود و مطالعه این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

تأملی بر تاثیر همگونی عناصر شعر بر گیرایی و رسایی شعر نوشته محمد حسن ارجمندی

درباره‌ی admin

حتما ببینید

چاپ مقالة ادبی«طرح یک نظریه : ادبیات پایداری یا ادبیات آزادی»

مقالة ادبی«طرح یک نظریه : ادبیات پایداری یا ادبیات آزادی» نوشته محمد حسن ارجمندی درفصلنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *