خانه / در حوزه ادبیات فارسی / چاپ مقالة ادبی«طرح یک نظریه : ادبیات پایداری یا ادبیات آزادی»

چاپ مقالة ادبی«طرح یک نظریه : ادبیات پایداری یا ادبیات آزادی»

مقالة ادبی«طرح یک نظریه : ادبیات پایداری یا ادبیات آزادی» نوشته محمد حسن ارجمندی درفصلنامه تخصصی سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب) در شماره پاپی ۴۲، سال ۱۱، شماره ۴، 

این مقاله که مستخرج از پایان‌نامة کارشناسی ارشد محمد حسن ارجمندی با عنوان «بررسی مفهوم پایداری در آثار سینمایی ابراهیم حاتمی‌کیا» است، به طرح نظریة جدیدی در حوزة ادبیات فارسی پرداخته و ادبیات آزادی را به عنوان گونه‌ای اصلی و مادر شاخه‌هایی چون ادبیات پایداری، ادبیات جنگ، ادبیات دفاع مقدس و غیره معرفی کرده و آزادی را مهم‌ترین انگیزة بشر برای سرایش و خلق آثار ادبی دانسته است.

در چکیده این مقاله که در سومین همایش بین المللی زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۹۸ به چاپ رسیده، آمده است:

گرایش ادبیات پایداری در مقطع کارشناسی ارشد، در حالی هفتمین سال تصویب و ارائه خود در برخی از دانشکده های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های کشور را سپری میکند که هنوز تعریف واحد و جامعی از ادبیات پایداری ارائه نشده است، در این مقاله پس از نقد و بررسی تعاریف صاحبنظران، تعریفی جامع از ادبیات پایداری ارائه میشود. با این حال بنظر میرسد در تعریف ادبیات پایداری، موضوع پایداری در درجه دوم اهمیت قرار دارد زیرا انگیزۀ اصلی خلق آثار پایداری رسیدن به آزادی است از این رو جا دارد جایگاه شایسته ای برای مقولۀ آزادی در نظر بگیریم و این مفهوم را – که خود مادر گونه های ادبی پایداری است – بعنوان یک شاخۀ اصلی ادبی برشماریم. از این رو در این مقاله شاخۀ جدیدی از ادبیات به نام ادبیات آزادی پیشنهاد میشود. بر اساس این پیشنهاد، ادبیات پایداری و همگنان آن (ادبیات جنگ، انقلاب اسلامی، مقاومت و آیینی و غییره)، ذیل و در زیرشاخه های ادبیات آزادی قرار میگیرند. در این مقاله از جامعۀ ادبی دعوت میشود تا این گونۀ جدید ادبی را به رسمیت بشناسد و گرایش ادبیات پایداری را به گرایش ادبیات آزادی تغییر دهد .

لینک مقاله در فصلنامه بهار ادب

مقاله محمد حسن ارجمندی در نشریه بهار ادب

لینک مقاله در سومین همایش بین المللی زبان و ادبیات فارسی

لینک خبر چاپ مقاله در سایت علمی ناکو

لینک خبر در سایت اخبار علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *