خانه / آزاد / بدی دیگران را بد نبینیم(یوسف اصلانی در خندوانه)

بدی دیگران را بد نبینیم(یوسف اصلانی در خندوانه)

نوشته:محمد حسن ارجمندی

به مناسبت روز پدر، برنامۀ خندوانه آقای یوسف اصلانی را به عنوان پدری که ۱۴۶ فرزند بی‌سرپرست دارد، به برنامه خود دعوت کرد. مردی که نزدیک به ۲۰ سال است موسسه خیریه بهشت امام رضا(ع) را اداره می‌کند و سرپرستی ۱۴۶ بچه را بر عهده ‌دارد. صحبت‌های تاثیرگذار آقای اصلانی چند بار بغض را در گلوی من(به عنوان بیننده) و رامبد جوان(مجری برنامه) فشرد و چشمان‌مان را نمناک کرد. آقای اصلانی در بخشی از صحبت‌هایش خاطرۀ تاثیرگذاری را که منجر به راه‌اندازی پروژه‌ای بزرگ شد،  این چنین تعریف کرد:
« یک روز چند نفر از بچه‌های معلول مجموعه را به استخر بردم اما مسئول استخر از بیم از دست ندادن مشتری‌هایش به خاطر حضور بچه‌های معلول، ما را به استخر راه نداد. بچه‌ها از این موضوع بسیار ناراحت شدند و حتی یکی از آنها گریه کرد» آقای اصلانی در ادامه از سنگین بودن این برخورد و تصمیم بر ساخت مجموعه‌ای ورزشی برای بچه‌های معلول خبر داد و عنوان کرد که در حال حاضر مشغول ساخت این مجموعه است و از افتتاح آن در فروردین سال آینده(سال ۹۷) خبر داد و به شوخی گفت:«روز افتتاح مجموعه، هیچ فرد سالمی را به مجموعه راه نخواهیم داد.»
در بررسی این رخداد و تحلیل آن یک نکته بیش از همه خودنمایی می‌کند و یک نکته نادیده گرفته می‌شود. نکته‌ای که خودنمایی می‌کند حرکت ناپسند مسئول استخر و شکستن دل بچه‌های معلول و راه‌ندادن آنها به استخر بود که به راستی دل شنونده را به درد می‌آورد. اما نکته‌ای که نادیده گرفته شده، آن است که آیا اگر این ماجرا و این برخورد رخ نمی‌داد ایدۀ ساخت مجموعۀ ورزشی معلولان به ذهن آقای اصلانی خطور می‌کرد؟ شاید ایدۀ ساخت چنین مجموعه‌ای پیش‌تر به ذهن آقای اصلانی خطور کرده بود اما آیا اگر این اتفاق نمی‌افتاد، ایشان تا این حد بر ساخت این مجموعه  مصمم می‌شد؟

پس به نظر می‌رسد بردباری بر رخدادهای روزمره گاه ما را به این نتیجه می‌رساند که نباید «بدی دیگران را بد دید» زیر برخی از بدی‌ها، دشمنی‌ها، مانع‌تراشی‌ها، سنگ‌اندازی‌ها و بدخواهی‌ها، سبب‌ساز یک اتفاق نیک و مفید می‌شوند. حتی پا را فراتر می‌نهیم و عنوان می‌داریم که گاه یک برخورد بد یا ناپسند، محرک بهتری برای پیشبرد حرکت‌های پسندیده است پس می‌توان مسئول استخر را کاتالیزور یا محرک یا پیش‌برندۀ روند ساخت مجموعه ورزشی معلولان خیریه بهشت رضا دانست . با این نگاه چنین برخوردهایی نه تنها ما را به هم نمی‌ریزند بلکه دریچۀ درک حکمت‌آمیز بودن همۀ امور هستی را بر اندیشۀ ما باز می‌کنند.

مثال دیگر برای تکمیل این سخن، یادآوری داستان کشف واکسن هاری توسط لوئی پاستور است که در جریان ساخت این واکسن که کاستی‌هایی داشت و آزمایش‌های تکمیلی دیگری را می‌طلبید، یکی از پزشکان مخالف برای بی‌اساس خواندن آزمایش‌های پاستور، واکسن هاری پاستور را به خود تزریق کرد و تاثیر دیگرگون واکسن بر این دانشمند، موجب شد پاستور به موضوعی پی ببرد که منجر به کامل شدن روند ساخت واکسن هاری شد. در اینجا نیز دشمنی رقیب، سبب‌ساز کشف واکسنی شد که جان هزاران‌ نفر را تا کنون نجات داده است. دشمنی و عنادی که از  خدمت هزار دوست برای پاستور بهتر بود.
در تکمیل ماجرای ساخت مجموعه ورزشی معلولان، گفتنی است حدود دو هفته قبل، پیمان معادی( بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان) میهمان برنامه خندوانه بود و در این برنامه طرحی را- با کمک اپراتور۷۸۰ – به منظور حمایت از کودکان کلید زد و از مردم خواست تا کمک‌های خود را به کد # ۹۵*۷۸۰* واریز کنند. بعد از آن رامبد جوان عنوان کرد در آن شب و در یک رکورد بی‌سابقه، حدود ۳۵۰ میلیون تومان (و در مجموع ۷۰۰ میلیون تومان) به این حساب واریز شد که رامبد جوان -در برنامه‌ای که آقای اصلانی حضور داشت- عنوان کرد که حدود ۲۰۰ میلیون از این مبلغ به موسسه خیریه بهشت امام رضا(ع) اهداء شده است و آقای اصلانی در میان صحبت‌هایش عنوان کرد که پروژۀ ساخت مجموعه ورزشی معلولان ما به سبب نبود منابع مالی خوابیده بود که با این کمک، از سر گرفته شد.
همچنین رامبد جوان روز بعد از برنامه‌ای که آقای اصلانی در آن حضور داشت، عنوان کرد که مردم در آن شب حدود ۲ میلیارد تومان برای کمک به ساخت مجموعۀ ورزشی معلولان واریز کردند و این حرکت حیرت‌انگیز بود.

درباره‌ی admin

حتما ببینید

نمایشنامه" شتر یک درهمی"

راوی صحرانشینی، شتر ارزشمندی داشت که اتفاقاً خیلی هم دوستش می‌داشت، یه روز شتر گم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *