خانه / فیلم‌هایش / خاطره ساخت مستند قصه باران- قسمت دوم

خاطره ساخت مستند قصه باران- قسمت دوم

ادامه خاطرة محمد حسن ارجمندی از تولید مستند قصه باران:

همان طور که گفتم در این مستند داستانی قرار شد تا من  به عنوان فیلم‌نامه‌نویسی به نام حسن به ایفای نقش بپردازم. در واقع مجری و بازیگر کاربودم. تصویربرداری شروع شد و سئوال‌های خود را شروع کردم و پاسخ‌های سید منصور و خاطرات او را با وجد می‌ شنیدیم و ضبط می‌کردیم. آن شب و در فاصلة استراحت سید منصور خاطره‌ای منحصر به فرد از دورانی که به تفحص پیکر شهدای گمنام مشغول بود تعریف کرد که من و آقای وفایی را منقلب و میخکوب کرد. خاطرة شگفت‌انگیزی بود که در فرصتی برایتان تعریف خواهم کرد. چند روز بعد تعدادی متن نریشن برای این کار نوشتم و با صدای خودم ضبط کردم این نریشن‌ها را در ابتدای اثر بر روی تصاویری از خودم گذاشتم. یادم بیاندازید تا متن‌ها را بعداً به شما بدهم تا در سایت بگذارید . دنبال نامی برای این مستند می‌گشتم که شعری در ذهنم جوانه زد که نام برنامه در آن بود به خاطر دارم شعر را با صدای خود خواندم و بر تیتراژ اثر گذاشتم.

                    بـاران گـرفـت، قصـة باران شنیـدنی اسـت                    

 این قصة رسیدن و بودن، ستودنی است

کار مونتاژ اثر را با دوستم محمد سلمانی شروع کردیم و در نهایت به دو قسمت ۳۰ دقیقه‌ای رسیدیم. سید منصور خاطرات تکان دهنده‌ای را در این اثر روایت کرد. برنامه ساده‌ای آماده کردیم و لطف آن در همان سادگی بود. این برنامه نه  افکت‌ها و وله‌های خاصی داشت نه شیوة متفاوتی در روایت. این اثر سید منصور را داشت. کسی که بیننده را با بیان شیوایش مسحور خود می‌کرد و این سحر کلام از وجودی برمی‌آمد که صداقت در آن موج می‌زد. سید منصور مناعت طبع باورنکردنی و بزرگواری خاصی داشت. او یکی از مداح‌های قدیمی و معروف خرمشهر است که هرسال در دهة اول محرم به هیات خوزستانی‌ها در جنب دانشگاه امام صادق(علیه السلام) در سعادت آباد تهران می‌آید و مدح امام حسین علیه السلام و یارانش را می‌گوید.

به یاد دارم هردو قسمت این برنامه در دو نوبت صبح و شب و در روز ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ مقارن با سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها از شبکه دوسیما پخش شد و بعدها شنیدم که چشم‌های بسیاری از شنیدن خاطرات سید بارانی شده بود.

درباره‌ی admin

حتما ببینید

نامه‌ای به آسمان در جشنواره آنلاین قزاقستان

هفده فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره آنلاین «کینولیت» قزاقستان حضور دارند. به گزارش «پایگاه خبری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *