خانه / آزاد / صدای نوجوانی محمد حسن ارجمندی

صدای نوجوانی محمد حسن ارجمندی

محمد حسن ارجمندی در مرور خاطرات نوجوانی خود می‌گوید:

سال ۱۳۶۷ بود و سریال هزاردستان به کارگردانی استاد مرحوم علی حاتمی از شبکه یک سیما پخش می‌شد. تمام قسمت‌های این سریال را با تمام وجود تماشا می‌کردم. موسیقی، دیالوگ‌ها و اسم بازیگرها، طراحی صحنه، همه و همه را با چشمانم می‌قاپیدم و با گوش‌هایم در جان ذخیره می‌کردم. این سریال بخشی از وجود من شده بود. آن زمان امکان ضبط برنامه‌های تلویزیونی نبود و مثل امروز نبود که فردای پخش سریال، بتوانی آن را به راحتی از اینترنت دانلود و هرچند بار که دوست داری تماشا کنی. در نهایت تنها راهی که برای نگهداری بخشی از این سریال به خاطرم رسید این بود که با ضبط کوچکی که در خانه داشتیم صدای سریال را ضبط کنم. به خاطر دارم دو قسمت آخر این سریال را روی کاست ضبط کردم و در تمام مدتی که صدا ضبط می‌شد اهالی خانه را به سکوتی یک ساعته واداشته بودم. بعدها بارها و بارها این کاست را گوش دادم به طوری که هنوز هم دیالوگ‌های این دو قسمت را از حفظم.  همان روز در پایان کاست توضیحاتی در مورد کاست و سریال هزاردستان دادم که و حالا که صدای خودم را گوش می‌کنم می‌بینم چقدر به این صنعت و صناعت اشتیاق داشته‌ام و چه کارهایی که برای این علاقه‌مندی انجام نمی‌دادم.

روح علی حاتمی شاد.

 

آن روزها عاشق موسیقی متن فیلم‌ها بودم. با همان کاست کوچک و ضعیف بخش‌هایی از موسیقی متن فیلم‌هایی که از سیما پخش می‌شد را ضبط می‌کردم و بارها و بارها گوش می‌دادم. به خاطر دارم پاساژی در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم در شهرری بود که کاست موسیقی متن فیلم‌ها را عرضه می‌کرد. تمام کاست‌های موسیقی متن آن مغازه را- که دوست داشتم- خریده بودم . آن سال‌ها موسقی متن فیلم‌ها را فقط شرکت آوای چنگ  و شرکت آوای تنبور تولید می‌کرد و در هر کاست نام آلبوم‌های منتشر شده توسط شرکت را می‌آورد. که تصویر زیر نمونه‌ای از تولیدهای شرکت آوای چنگ است(یادش به خیر).

Untitled - 1

به خاطر دارم بارها به این مغازه رفتم و از فروشنده سراغ آلبوم موسیقی متن فیلم داستان سیاوش اثر اسفندیار منفرد زاده را گرفتم تا این که بالاخره این کاست را آورد بعدها فهمیدم این موسیقی در دستگاه چهارگاه اجرا شده و منفردزاده آن را برای فیلم داش آکل ساخته است و بعدها یک کارگردان روسی که قصد ساخت فیلم داستان سیاوش را داشت از او خواسته بود موسیقی را در اختیارش بگذارد. سال‌ها بعد در کتابخانۀ نزدیک دانشکده کشاورزی کرج این فیلم را دیدم در حالی که موسیقی آن را کاملا می‌شناختم و قطعاتش را از بر بودم.

Untitled

در ادامه بخش‌هایی از پشت صحنه سریال هزاردستان را آورده‌ایم:

 

درباره‌ی admin

حتما ببینید

به استقبال مشکلات بروید

مشکلات‌مان را دوست بداریم و به استقبالشان برویم. در آینده‌ای نزدیک از خداوند بابت این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *