خانه / کتاب‌هایش / آمادة چاپ / معرفی کتاب " چهارده"

معرفی کتاب " چهارده"

کتاب چهارده مجموعه نثرهای ادبی پیرامون ۱۴ معصوم علیهم السلام است که با مطالعه مقدمه این کتاب با فضای آن بیشتر آشنا می شویم:

مقدمه :

بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴ به عنوان «نویسندة پخش رادیو قرآن» به خدمت مشغول بودم. آن روزها تحریریه پخش رادیو ‌در طبقه آخر ساختمان پخش[۱] بود. این اتاق -که تابستان‌ها حسابی داغ و زمستان‌ها به نسبت سرد بود- پاتوق نویسنده‌ها و ویراستارهای پخش رادیو بود. عده‌ای مثل من هر روز می‌آمدند،برخی یک روز در میان و برخی هر هفته و برخی هر دوهفته می‌آمدند و متن‌های(تکست‌های) رادیویی خود را برای شبکه‌های رادیویی آن زمان(رادیو ایران، رادیو فرهنگ، رادیو قرآن) می‌نوشتند. هنرمندان خوش قریحه‌ای که روزهای همکاری با ایشان، روزهایی پر از خاطره و تبادل آموخته‌ها و مهربانی بود. یادشان به خیر ویراستارانی همچون استاد محمد باقر خلیلی وسرکار خانم مهوش تکلیف که از هر دو بزرگوار بسیار آموختم ودوستان نویسنده‌ای همچون آقایان فضل‌ا… آشوری، عباس نادری، یدا… گودرزی، حسن فهیمی پور و خانم‌ها لیلا اخوان تویسرکانی، مریم یوسفی، مهوش تکلیف و دیگرانی به تناوب به گذرگاه اهل قلم رادیو می‌گذشتند و اثری می‌نگاشتند.

در کنار تحریریه، کتابخانه کوچکی بود که همکاران از کتاب‌های آن برای نگارش متن‌های رادیویی کمک می‌گرفتند. آن روزها من برای پخش رادیو قرآن می‌نوشتم و متن‌هایی که تحویل پخش می‌دادم شامل متن‌های آزاد( ورودیه، نیایش، متن ادبی، متن قرآنی) و متن‌های مناسبتی( مناسبت‌های شمسی و قمری یا مناسبت‌های ملی و مذهبی) بود. نویسنده‌ها برخی از متن‌ها را از قریحة خود می‌نوشتند و برخی را از کتاب‌‌های ادبی وشعر وام می‌گرفتند اما آنچه کمبودش بسیار احساس می‌شد کتابی بود که در خصوص تمام مناسبت‌ها -به خصوص مناسبت‌هایی پیرامون زندگی چهارده معصوم(علیهم السلام) مطلب داشته باشد و من همیشه خلاء وجود چنین منبعی را احساس می‌کردم تا این که تصمیم گرفتم دست به قلم ببرم و در هرخصوص هریک از معصومین و مناسبت‌ها و رخدادهای زندگی ایشان مجموعه‌ای بنگارم که در قواره متن‌های رادیویی(مدت ۲ تا۳ دقیقه برای هر متن) باشد و این تصمیم مقارن شد با سال‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری به نام امام علی علیه السلام(سال ۱۳۷۹) و امام حسین علیه السلام(سال ۱۳۸۱) زینت داده شد و لزوم استفاده از متن‌هایی ادبی پیرامون زندگی و شخصیت این بزرگواران بیشتر احساس می‌شد.

به خاطر دارم در سالی که به نام حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام نامیده شد، بر خود فرض کرده بودم که هر روز چند صفحه در مدح ایشان مطالب ادبی بنویسم که این تلاش منجر به جمع‌آوری مجموعه‌ای شد که بعدها نام «قطره قطره تا دریا» را بر آن نهادم. با موفقیت آمیز بودن این طرح تصمیم گرفتم در ۱۴ فصل به نگارش مجموعه‌ای همت بگذارم که در آن به شخصیت و رخدادهای زندگی آسمانی چهارده معصوم(علیهم السلام)، پرداخته می‌شود. سال ۱۳۸۰ به نگارش این متن‌ها که مطلعش با حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه بود، آغاز شد و تمام متن‌های این مجموعه -که نام «چهارده» بر آن نهاده‌ام- از آنتن رادیو قرآن پخش شد.

 در پایان، این کتاب را به چهارده معصوم(علیهم السلام) تقدیم می‌کنم که سعادت نگارش صفحاتی در مدح حضرتشان و گذران لحظاتی روحانی در محضرشان را به این کمترین دادند.

همچنین این کتاب را به همة دوستان، همکاران و عزیزان رادیو- به خصوص دوستان عزیز رادیو قرآن- تقدیم می‌کنم که اگر سعادت خدمت به عنوان نویسنده در این شبکة آسمانی نبود، فرصت خلق چنین اثری پیش نمی‌آمد.

[۱] – آن روزها هنوز ساختمان پخش جدید را نساخته بوده که نام این ساختمان بشود “پخش قدیم”، بنابراین همه به آن ساختمان پخش یا پخش می‌گفتند.

درباره‌ی admin

حتما ببینید

معرفی کتاب هوایی برای تنفس

کتاب «هوایی برای تنفس»، مجموعه فیلمنامه‌های کوتاهی است که محمد حسن ارجمندی در دهة ۹۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *