خانه / کتاب‌هایش / چاپ شده / بخشی از کتاب"خدا و رایانه"- مطلب«کلید Esc»

بخشی از کتاب"خدا و رایانه"- مطلب«کلید Esc»

کلید‌های دستوری مستقل: کلید Esc

  1. کلیدEsc: این کلید در موارد بسیاری نقش کلید خروج را ایفاء  و دستوری را متوقف یا قطع می‌کند. برای مثال وقتی قرار است فایل‌هایی را از یک پوشه(Folder) به پوشة دیگر انتقال دهیم اگر در جریان انتقال فایل‌ها از پوشه مبداء به پوشة مقصد، کلید Escرا بفشاریم، جریان انتقال متوقف می‌شود.

کاربر رایانة هستی دستوری از پیش تعیین شده(قضا و قدر) را گاه در حین اجرا و با فشردن کلید Esc متوقف می‌کند. با عنایت به این حقیقت که فایل وجودی انسان در رایانة هستی سه رویة «صعود، سکون و سقوط» را  پیش رو دارد، کاربر هستی بنا به حکمت و مصلحت خویش- که از دانایی‌اش سرچشمه می‌گیرد-  یکی از این سه رویه را برای فایل‌ انسان در نظر می‌گیرد.اوست که بر اساس قابلیت‌های خودخواستة انسان، او را :

  • از پوشه‌های  فرو‌تر به پوشه‌های فراتر انتقال می‌دهد و رویة «صعود»را برای او برمی‌گزیند.
  • یااز پوشه‌های  فراتر  به پوشه‌های فرو‌تر انتقال می‌دهد و رویة «سقوط»را سزاوار او می‌داند.
  • یا با نگه‌داشتن او در پوشه‌ای خاص، رویة «سکون» را برای او  در نظر می‌گیرد.

 ———————————————– 

حال :

ü   اگر فایلی در حال «انتقال صعودی»، خطا یا خطاهایی مرتکب شود، کاربر هستی با فشردن کلید Esc، مانع از انتقال آن به پوشة فراتر می‌شود .

ü   اگر فایلی در حال «انتقال سقوطی»، کار یا کارهای خوبی انجام دهد،کاربر هستی با فشردن کلید Esc، مانع از انتقال آن به پوشة فروتر می‌شود. 

ü   اگر فایلی در حالت «سکون»، کار خوبی انجام دهد،کاربر هستی با فشردن کلید Esc، روند انتقال برخی شرها به او را متوقف می‌کند و اگر خطایی مرتکب شود، کاربر هستی با فشردن کلید Esc ، روند انتقال برخی خیرها به او را متوقف می‌سازد.

شایان ذکر است، تشخیص این که چه کارهایی در خور آن است که با دستور Escمتوقف شود، فقط در دایرة دانایی کاربر یگانة هستی است.   

درباره‌ی admin

حتما ببینید

معرفی کتاب‌ «زندگی بهتر» همراه لینک خرید نسخه‌های چاپی، الکترونیک و صوتی و مطالعه بخشی از کتاب

کتاب‌ «زندگی بهتر»، مجموعه داستان‌های کوتاه نوشته محمد حسن ارجمندی است که در قطع پالتویی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *